Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

İstatislik Sayfa İstatisliği
  • Online Kişi   : 2

  • Kişisel           : 355826

  • Toplam         : 3306253

Köşe Yazarı › Yücel CAN › HERKESE LAZIM, KUTLU OLSUN
3939 kez okundu
05/04/2022

Yücel CAN / HERKESE LAZIM, KUTLU OLSUN


Kimine göre anlamlı, kimine göre anlamsız olan, fazla değer verilen özel, anlamlı gün ve haftaların resme ve ticarete dökülerek kutlanılan bir gün, bir hafta olsa da kendini hatırlatan önemli gün ve haftalar var ya!

İşte bugün terazisindeki eşitlikte olduğu gibi aslında her gün ihlal edilen adaleti icra eden bir kesimi temsil eden avukatlarımızın günü bugün; 5 Nisan Avukatlar Günü….

Bugünün en güzel resmi de eşit iki terazideki adaletin gösterildiği logo… Başka…

Bir kere kâinatın, insanın yaratıcısı Yüce Allah’ın isimlerinden bir tanesi Adil İsmi Şerifidir. Hem de adaletten bile istediğini bulamayanların ifadesi ile O, Adil-i Mutlaktır.

Başta kâinatın hayat kitabı Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler, örnek insan Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) olmak üzere hayatları adalet üzerine kurulan Halife Hz. Ömer, Ömer bin Abdülaziz, Fatih Sultan Mehmet Han ilk akla gelenler olsa da bu sayılar o kadar da sınırlı değil; ama yeterli de değil. Tek tek hatırlamak, yazmak imkânı olmadığından adaleti ile tarihe yazılanları, adalet şehitlerini, adalet davasını yaşayanları rahmet, minnet, saygı, muhabbet ve dua ile anıyor Kalem!

Her şeyin başı sağlık denilir de sağlıkta bile hukuk, adalet olmazsa bir noktada hayatın değeri olmaz, hayat anlamlı olmaz; hatta ölüm bile olur. Onun için her şeyin başı sağlıkla birlikte adalet ve liyakat. Öyle ya iş ehline verilmezse o iş ya yarım olur ya sorunlu olur ya da insanı candan eder.

O halde hukuk ve adalet tanımları ön plana çıkmaktadır.

Hukuk, hak kelimesinin çoğuludur. Yazılı ve sözlü hukuk kuralları vardır. Aslında gelenek, görenek, ahlaki, inanç ve kültürel değerler ve normlar da bir noktada hukukun içerisine girer, ya da hukukun sınırlarını belirler de denilebilir.

Teknik anlamda hukuk “Belirli bir toplumda her türlü ilişkiyi düzenleyen ve uyulmadığı takdirde devlet yaptırımlarına bağlanan kurallar bütünüdür. Yani hukukun müeyyidesi, yaptırımı olmalıdır. İnsan olmanın, sosyal hukuk devleti olmanın da gereği budur.

Kâinatın yaratıldığı andan itibaren adalet, hak, hukuk kavramları sayfalar yazılsa ansiklopedi olur ve yeridir, üzerinde konuşulsa yıllarca sürer, yeridir de.

Kalem bu geniş kavramı günün anlam ve önemine binaen, hem de bir güne sığdırmadan, güzel ve önemli olduğu kadar anlamlı ve ihtiyaç olan güzide bir mesleği; avukatlarımızı, Avukatlar Gününü konuşalım diyor.

Yükü ağır olan, hukukçu olsa da kendisine ve herkese lazım olan, adaletin kavramlara boğdurulmadığı sözden öte olduğu, taviz verilmeyen bir meslektir avukatlık.

Avukat hak arayandır, dayanaktır, savunandır, hayatı tehlikeye girene can simidi; adeta hayatını karanlıklardan kurtararak aynı kişiye yeniden hayat hakkı tanımaktır.

Avukat hürriyeti elinden alınanlara, mağdurlara, mahzunlara, hayatını idame etme engeli ile karşı karşıya kalanın adeta temsilcisi tarafı ve teminatıdır.

Avukatın ekmeğin, suyun, hayatın, hakkın, hakkaniyetin, hürriyetin, şahsi ve cemiyet huzurunun sağlanmasının ve sulhun, insan haklarının, yargının ve sosyal hukuk devletinin teminatıdır.

Her kim, kime karşı olursa olsun, kendisi başta olmak üzere ekmek ve su gibi herkesin ihtiyaç duyduğu, geç verilen adaletin ötesinde, hukukun üstünlüğünü kabullenerek, makam ve rakamların karşısında cesaretini kaybetmeyen, siyasi, politik, rantçılık, adamcılık, ve insan kayırma bataklığından uzak; zulüm şemsiyesinin menfaat, çıkarlarına yenik düşmeden; türünün son örneği de olsa umudunu yitirenlerin kaliteli birlikteliğinde hukukun savunuculuğunu ısrarla yerine getiren, adalete inanan ve adaleti icra eden; ekmek, su, hava güneş, toprak gibi hayata hayat katarak sözü fiiliyata çevirerek icraata dönüştüren, mesleğini adalet, hak savunuculuğunu kavramlardan öte hayata geçiren, kendisine ve mesleğine saygı gösteren, güç ve baskılardan öte hakkın, adaletin mümtaz varlığı ve dayanağı olan, mesleği ile birlikte kendisi saygın olan, değerlerinden taviz vermeyen, mesleğini layıkıyla ve gururla icra eden vefakar, duruşu olan, güzide camianın, başta Oğlum olmak üzere bütün avukatlarımızın Avukatlar Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar dileyerek, adaletin ve onurlu meslek olan avukatlarımızın bir günden öte her zaman unutulmaması gerektiğini hatırlatarak,

Her şeyin başı sağlık denilse de temel ihtiyaçların karşılanması ile birlikte liyakatin varlığında olmazsa olmaz, ille de adalet, ama her şeyde, her yerde, her kesimde adalet...

Tüm Yazılar için Tıklayınız