Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

İstatislik Sayfa İstatisliği
  • Online Kişi   : 2

  • Kişisel           : 355826

  • Toplam         : 3306256

Anasayfa » İdareci Ve Bürokratlar Birliğinden Çocuklar ile Brilikte

İdareci Ve Bürokratlar Birliğinden Çocuklar ile Brilikte

Çıktı Al
1048 kez okundu
01 Mayıs 2021
İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği tarafından yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Geleneksel Çocuk Oyunları Projesinin ilk etkinliği Ankara’da gerçekleştirildi.


İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği çocukların zararlı alışkanlık edinmelerine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla unutulmaya yüz tutan geleneksel oyunları bugüne taşıma ve kaynaşma adına etkinlik oluşturdu.

Hazırlanan proje ile özellikle pandemi döneminde evde kalan çocuklar geleneksel oyunlar ile zaman geçiyor.
İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı ve Proje Koordinatörü hemşehrimiz Yücel Can şenlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Öncelikle ülkemizi ve dünyayı olumsuz yönde etkileyerek insan sağlığını ve hayatını tehdit eden Covid19,Pandemi sürecini yaşıyoruz. Bu anlamda şenliğimiz süresince ve bu hastalık geçene kadar maske, mesafe ve temizliğe dikkat etmemiz gerektiğini, herbir insanın hayatının çok anlamlı ve önemli olduğu kadar başkalarının hayatının da riske atmamanın da önemli olduğu bilincinde olmamız gerekmektedir. Biyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik daha birçok yönden bu hastalık dünyayı etkilemektedir. Bu anlamda eğitim-öğretim, oyun gibi birçok etkinlikte başta çocuklarımız olumsuz yönde etkilenmektedir. Bununla birlikte boş zamanları değerlendirememe, hareketsizlik, kilo alma, yaşanan bazı psikolojik sorunlar da Pandemi döneminde rastlanılan üzücü durumların başında gelmektedir. Pandemi döneminin içerisinde bulunduğu bu risklere, sorunlara öncelik vermenin bir diğer yolu da oyunlardır, geleneksel çocuk oyunlarıdır.

Daha önce de 2014 yılında bu projeyi Türkiye'de yedi bölgede oynadığımızı ve bu konuda tecrübeli, bilgili olduğumuzu hatırlatmak isterim. ‘’Gençlik Projeleri Destek Programı’’ kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği tarafından gerçekleştirilecek Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi'nin ilk ayağını bayram öncesi başlayan yasakları arefesinde pandemi kuralları çerçevesinde fiziksel mesafe kurallarına uyarak yüz civarında çocuklarımızı gruplar halinde bir araya getirip sosyal mesafe yerine fiziksel mesafeye dikkat edip sosyalleşmenin ve kaynaşmanın olduğu coşkulu bir etkinlik gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Çocuklarımızı ise Irak, Suriye'den Türkiye'yi kendisine sığınak yapan Muhacir ve Ensar çocukların bir arada bulunması ve ailelerin de çocuklarını desteklemelerini anlamlı olduğu kadar şanslı buluyorum.

PROJE İLE ÇOCUKLARIN ZARARLI ALIŞKANLIKLARA KARŞI KORUNMASI AMAÇLANIYOR


İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Başkanı Yücel Can, sözlerine devam ederek hazırlanan projenin, çocukların zararlı alışkanlık edinmelerine karşı farkındalık oluşturmayı amaçladığını, hareket etme, stres atma, oyun öğrenme, kendini deneme ve görme, geleneksel oyunları bugüne taşıma ve kaynaşma adına da önemli bir etkinlik olmuştur. Projeye katkı sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Çocuk ve gençlerin kafalarındaki 'oyun' olgusundan hareket ederek büyük bir ihtiyacı karşılamayı amaçlayan projemiz aslında çocuklarımızın kişiliklerinin gelişiminde, boş zamanlarını etkili bir şekilde geçirmesinde ve aynı zamanda geçmişi ile güçlü bir bağlantı kurmasında katkı sağlayacaktır. Amacımız adeta evinde yalnızlığa hapsedilen, sokağın risklerine maruz kalan, internetin esiri ve bağımlısı olan çocuklarımızı bu olumsuz ortamlardan kurtararak sağlıklı bir nesil yetişmesine katkıda bulunarak aynı zamanda oyunlar vesilesiyle kendini geliştirerek zamanla unutulmaya yüz tutan geleneksel oyunları bugüne ve gelecek nesillere aktararak tarihin, geçmişin izlerinin fiziksel mesafe olsada sosyal mesafenin olmadığı manevi birlikteliğin olduğu güzel günlerin yaşatılmasına vesile olmaktır. Ve özellikle de Pandemi sürecinde bu oyun ve hediye olarak verilen oyuncaklar çocukların dünyasında önemli bir yere sahip olacaktır.


Dernek Başkanı ve Proje Koordinatörü Yücel Can, Türkiye'nin, birlikteliğin önemine değinerek oyunların önemini anlatarak projede görevli eğitmenler tarafından oyunların anlatılıp birlikte ve yarış halinde oynanacağını; ödül, ikram, oyuncak, iftar programı ile programlarının yasaklar çerçevesinde sona ereceğini belirterek çocuklar bizim için çok önemli ve değerli diyerek Türk bayrağı eşliğinde en büyük Türkiye diyerek selam gönderdiler. Can, proje ile birlikte oyuncak ve iftar ile destekte bulunanlara da ayrıca teşekkür etti.
Programa İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Teşkilat Başkanı Ali Allı, Dernek temsilcileri, proje görevlileri, çocuklar ve aileler katıldı.

Düzenlenen etkinlik, Hacivat ve Karadeniz gösterisinde mendil kapmaca, yumurta yarışı, torba yarışı, yakan top, su doku, mangala, beş taş, dokuz taş, on iki taş, ip atlama oyunları oynanarak çocuklara oyuncak, çikolata dağıtılarak iftar ikramlarında bulunarak sona erdi.