Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

İstatislik Sayfa İstatisliği
  • Online Kişi   : 3

  • Kişisel           : 281058

  • Toplam         : 2928099

Köşe Yazarı › Yücel CAN › VALİ BABA, VALİ AMCA, DEVLET BABA…
50 kez okundu
02/03/2021

Yücel CAN / VALİ BABA, VALİ AMCA, DEVLET BABA…


İnsanı insan yapan değerleridir, inançlarıdır, kültürüdür, gelenekleridir, görenekleridir hasletleridir, hassasiyetleridir; bunların farkına vararak, bunlara da sahip çıkmasıdır.

Bu anlamda geride kaldı anlayışı ile geçmişi düne, tarihe gömmeden; geçmişi suçlamadan, geçmişi ile kavga etmeden, geçmişe sırt çevirmeden, geçmişi geleceğin aynası, hafızası kabul etmektir.
Tarih, ecdat her şeydir, dünü inkar etmek, bir noktada kendini, hakikati inkar etmektir. Kendi değerleri ile kavgalı olanın hangi değerler içerisinde yok olacağı ancak mevcudu bile korumamakla anlaşılır. Değerleri, tarihi, dünü ile bağrışan kaybetmeye ve kültürel emperyalizme ve dejenere olmaya mahkûmdur.

İşte bunun için İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği ve Kalem geçmişe çok değer verir, Batı kompleksi ve özentiye hayır diyerek önce kutsal, milli ve manevi değerler der ve bunları kırmızı çizgi kabul eder.
Elbette ki bu anlamda İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği logosunda olduğu gibi Yüce Rabbimizin, Malikimizin muhatabı kainatın halifesi olan insan en büyük değerdir ve insana hizmette sınır tanınmaz. İnsanın da başı boş yaratılmadığı ve Allah’ın da bir memuru olduğu da bir hakikattir. İnsanı insan yapan bayrak, vatan gibi kutsal değerleridir. İnsan bu değerler karşısında da kırmızı kadar kararlı ve gerekiyorsa bu yolda seve seve kanını akıtabilen ve beyaz kadar da saf ve temiz bir anlayışa ve duruşa sahip olmasıdır.

Bireysel olarak insan bir noktada kendisi adına idarecidir. Bu idarecilik yönüyle de Allah’a, kendisine, insanlığa, çevresine karşı sorumlulukları vardır. Bunun dışında da bireyden tepeye, tepeden bireye kadar bir idarecilik anlayışının olduğu unutulmamalıdır.
Allah, insanı yarattığına göre kainatı da Resuller, Nebiler dediğimiz elçileri ile kainatı ve bilinmesi gerekeni öğretmişlerdir. İnancımıza göre de bu konuda ehil olanlar, idareciler hayatın devamında etkili olmuşlardır.

Halife, hükümdar, padişah, kral, devlet başkanları, reisler, hükümet yetkilileri fethettikleri, ya da idare ettikleri yerlere devleti, kendilerini temsilen de vali atamış, ya da görevlendirmişlerdir. Valilik; kökeni çok eski zamanlara dayanan, yetki ve sorumlulukları nedeniyle toplumun gözünde oldukça muteber olan bir meslektir. Valiler genellikle ellerinde hükümet tarafından kendilerine verilen talimatnameleri, görevleri yerine getirirler. Valiler, bulundukları ilin en yüksek yetkilisidir, devletin, icranın temsilcisidir, en üst idarecidir, bürokrattır. Peki devlet adına temsil makamında bulunan valiler, idareciler nasıl olmalı; ya da nasıl bir vali...

İslamiyet döneminde en çok dikkat çeken, belki de dünyada örnek bir vali Ömer b. Abdülaziz’dir ve bu isim çok okunmalıdır çok... Vefatı başta vali olarak görev yapmış olduğu yerdeki insanları üzen ve yaptıkları ve kişiliği ile ölümsüz olan Merhum Recep Yazıcıoğlu da örnek valilerimizin başındadır.

Alaattin Yüksel, Mustafa Tutulmaz, Abdullah Erin, Cüneyt Orhan Toprak, Cüneyit Epcim, Ömer Toraman… gibi valilerimiz; Osman Ebiloğlu, Ünal Coşkun, Ceyhun Dilşat Taşkın, Hürrem Aksoy… gibi vali yardımcılarımız; Yüksel Kara, Hakan Kılınçkaya, Vural Karagül … gibi kaymakamlarımız sosyal hizmet, sosyal yardım ve insan odaklı yaklaşımları ile İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği olarak ulaşılabilen, makamın büyüsünde başkalaşmayan, hizmetkar yönetici olarak gönlümüzde, geride hoş bir sada ve eser bırakan örnek devlet adamlarımız.

Gelelim Şehrül-Aziz Elazığ’a… Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine, geçmişten bugüne Elazığ’da kırk beş vali görev yapmış. Tevfik Sırrı Gür eğitim, imar çalışmaları ile dikkat çekmektedir. Yılmaz Ergun ve Turan Genç görevde en kısa kalan valilerimiz. Hafızam 1982 yılında görev yapan Vali Saim Çotur dönemi ve sonrasını hatırlıyor. Lütfullah Bilgin, Kadir Koçdemir, Muammer Muşmal, Muammer Erol Valilerimizle TBMM Milletvekili Danışmanı olmam ve değişik vesilelerle karşılaşmalarımız, görüşmelerimiz oldu.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK) Özel Kalem Müdürü olduğum dönemde Elazığ’da Vali Osman Aydın ismi ile çocuk ve gençlik merkezi kurulması çalışmaları doğrultusunda ilişkilerimiz oldu ve bu kurumu ilimize kazandırmış olduk. Bunun gibi bazı valilerimiz de Vali Fahri Bey, Muharrem Göktayoğlu gibi isimler cadde ve iş merkezlerine verilen isimlerle yaşamaktadır.

Vali Ömer Koçak ile makamlarında tebrik ziyareti, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Başkanı olarak projeler ve Elazığ’da yapılacak Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi kapsamında verimli bir görüşmemiz ve istifadeli bir görüşmemiz oldu. Ömer Koçak valimiz ile yapmış olduğumuz ziyarette bir valinin o ildeki kişilere eşit mesafede olması gerektiği ve halkla çok aşırı derecede içli dışlı ilişkileri kabul görmediği sohbet konuları arasındaydı. İdare ve bürokrasi ile ilgili fikir ve tecrübeleri de önemliydi.

Murat Zorluoğlu Valimiz ile görüşmek ve iletişim kolay olduğu kadar resmiyetin hissettirilmediği ve İdareci Ve Bürokratlar Birliği Derneği Olarak Kardeşlik Sınır Tanımaz Projemize destek olan yönü sadece Elazığ ile de sınırlı kalmadı. Proje kapsamında Hakkari’ye giderken Bizlere sağlamış olduğu kolaylık, destek; evlerinde bizzat bizi nezaket, zarafet içerisinde ağırlamaları ve Elazığ’a- Elazığlılara önem vermesi, selam göndermesi ve Kendisini aynı zamanda Elazığlı hissetmesi ve Elazığ ile irtibatını koparmaması kardeşlik adına ve valilik adına örnektir.

Vali Çetin Oktay Kaldırım Elazığ’ın yapısını, özelliklerini, kültürünü bilerek Gakko, Elazığ’a has şive, gelenek, göreneklerine önem vererek daha çok Elazığ’ın kültürel farkındalıkları üzerinde durarak bu anlamda Elazığ’ın tanıtımı üzerinde durmaları dikkat çekmiştir. Kendileri ile tebrik ziyaretinde bulunarak İdareci Ve Bürokratlar Birliği Derneği Projelerimiz hakkında Kendileri bilgilendirilmişlerdir.
…Ve 10 Haziran 2020 İçişleri Bakanlığı Valiler Kararnamesi ile Cumhuriyetten günümüze 46. vali olarak Elazığ’a Sayın Erkaya Yırık atandı. Haliyle yeni atanan Elazığ Valimiz ile ilgili bilgiler, referanslar gönlümüze su serpti doğrusu. Kayseri’den Melikgazi Kaymakamı olarak çalışmaları, insana vermiş olduğu değer; İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Kayseri İl Temsilcimiz, Niğde İl Temsilcimiz, Kayseri’deki dostlarımız, Kayseri Basını, başkentteki dostlarımız, Sayın Erkaya Yırık Valimizin görev yaptığı yerler, geçmişi ve yaptıkları da en güzel referanslardı tabii ki...

Elazığ Valisi Sayın Erkaya Yırığ’ın göreve başladığı ilk gün ifade ettiği söz hafızalara kazınarak gönül iklimini de bir başka hoş etmişti; “Elazığ'da dokunulmadık gönül bırakmayacağız. İnsanlarımızın bire bir gönlüne dokunarak, vatandaşımızın mutluluğuna ortak olmaya çalışacağız." sözü slogandan öte atılacak adımların pusulasıydı sanki.

İşte her şeyin özeti… Bu kadar mı dersiniz?

Tüm Yazılar için Tıklayınız